Sosnowiecki finał akcji "Kilometry Caritas"
Sosnowiecki finał akcji
W minioną niedzielę 29 maja, równolegle w 10 miastach Polski zakończyła się akcja „Kilometry Caritas”. Kampania miała na celu podjęcie próby bicia Rekordu Guinnessa i zebranie jak największej ilości monet 1-złotowych układając z nich kilometry, a następnie przeznaczenie pozyskanych środków przez Caritas diecezjalne na wybrany cel charytatywny.
W tym szczególnym dniu we wszystkich biorących udział w akcji diecezjalnych Caritas miało miejsce wielkie podliczanie zebranych środków. Sosnowiecki finał „Kilometrów Caritas” rozstrzygnął się podczas Festynu Rodzinnego na Górce Środulskiej w Sosnowcu.
Caritas Diecezji Sosnowieckiej włączając się w tę kampanię postanowiła przeznaczyć zebrane fundusze na Dom dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej, który obecnie znajduje się w przebudowie.
W obecnie trwającym Roku Miłosierdzia papież Franciszek zaproponował, by w każdej diecezji powstał widoczny znak-dzieło miłosierdzia po Roku Jubileuszowym. Takim dziełem w naszej diecezji będzie właśnie ten Dom, mający zapewnić schronie 55 osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.
Inauguracja sosnowieckich „Kilometrów Caritas” miała miejsce 12 marca w Centrum Handlowym Auchan w Sosnowcu, a ambasadorami kampanii została drużyna piłkarska Zagłębie Sosnowiec. Honorowy patronat nad akcją objął Ks. Bp Grzegorz Kaszak Ordynariusz Sosnowiecki, Arkadiusz Chęciński Prezydent Miasta Sosnowca oraz Zbigniew Podraza Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej.
Warto podkreślić, iż udział w kampanii nie byłby możliwy gdyby nie pomoc i hojność Przyjaciół Caritas oraz czynne zaangażowanie wolontariuszy ze szkół diecezjalnych, skupionych w Szkolnych Kołach Caritas. Specjalnie dla wolontariuszy przygotowany został konkurs „Cztery Razy Wy!”, trwający od 14 marca do 20 maja 2016 r.
Każda Szkoła biorąca udział w konkursie tworzyła swoją własną „Drużynę Caritas”, która zbierała złotówki, plastikowe nakrętki, dokumentowała swoje działania oraz udzielała się w akcjach Caritas.
Podczas festynu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Cztery razy Wy!”. Laureatom pogratulował Biskup Grzegorz Kaszak.

I MIEJSCE
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Będzinie 4461pkt
Drużyna otrzymała aparat fotograficzny z możliwością nagrywania filmów w jakości HD przekazany przez Hipermarket Carrefour w Sosnowcu

II MIEJSCE
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Sosnowcu 3726 pkt
Drużyna otrzymała kamerę cyfrową przekazaną przez Dealera ŠKODA L'emir I.Juszczyk, H.Juszczyk S.J. w Dąbrowie Górniczej

III MIEJSCE
Szkoła Podstawowa nr 17 im. Adama Mickiewicza w Dąbrowie Górniczej
3579,50 pkt
Drużyna otrzymała tablet

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE (za zaangażowanie)
Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej 1992,60 pkt
Drużyna otrzymała aparat fotograficzny przekzany przez Hipermarket Auchan w Sosnowcu

POZOSTALI
1. Gimnazjum nr 2 w Czeladzi 1807,60 pkt
2. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Mierzęcicach 1778 pkt
3. Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu 1611 pkt
4. Miejski Zespół Szkół w Czeladzi 1607,60 pkt
5. Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orła Białego w Jaworznie 906 pkt
6. Szkoła Podstawowa nr 10 w Sosnowcu 580 pkt
7. Zespół Szkół nr 3 w Jaworznie 438 pkt
8. Szkoła Podstawowa nr 11 „Modrzejów” w Sosnowcu 108 pkt
9. Zespół Szkół w Rogoźniku zebrali bardzo dużą ilość nakrętek

W wielkim ogólnopolskim finale nasza sosnowiecka Caritas ułożyła 688 metrów. Łącznie wszystkie biorące udział w kampanii diecezjalne Caritas zebrały 6,1 kilometrów złotówek.
Nie udało się pobić obecnego rekordu ustanowionego przez austriacką organizację BG/BORG Kirchdorf, która 9 grudnia 2011 roku ułożyła ciąg jednocentówek euro długości 75.24 km, ale nie oznacza to, że nie warto próbować. Być może w przyszłym roku podczas następnej próby wspólnymi siłami pobijemy Rekord Guinnessa.
Dlatego też, już dzisiaj zachęcamy wszystkich Przyjaciół Caritas do zbierania złotówek i do wspierania dzieł Caritas wlewając tym samym nadzieję w serca potrzebujących.

W imieniu podopiecznych remontowanego Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej
dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Caritas za wsparcie oraz wolontariuszom
za zaangażowanie w akcję „Kilometry Caritas”.


> GALERIA <