To już ostatni moment, by przekazać swój 1 % Caritas Polska!

Mimo, że z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się przekazać swój 1 % podatku organizacjom pożytku publicznego, wciąż wielu ludzi rezygnuje z tego przywileju. Koniec kwietnia to ostatni moment na podjęcie decyzji, by przekazać swój 1 % Caritas Polska. Już 2 maja upływa termin rozliczania podatku dochodowego.

Dlaczego warto? W latach 2011-2016 Caritas Polska, dzięki środkom uzyskanym z 1 % udało się zakupić 4841 łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych, 436 ssaków medycznych oraz 851 koncentratorów tlenu, które trafiły do 114 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjno-medycznego Caritas na terenie całej Polski.

Niejednokrotnie ten sprzęt, stał się ulgą w cierpieniu nie tylko dla chorych, ale dla całych rodzin. Bo choroba dotyka wszystkich domowników. Często to właśnie od tych rzeczy – łóżka, ssaka medycznego czy koncentratora tlenu, zależą ich ostatnie, często najważniejsze, spędzone razem chwile.

Zetknięcie się z chorobą to także ważny moment dla pracowników wypożyczalni. Niejednokrotnie ich rola nie ogranicza się do wydania sprzętu, ponieważ stają się powiernikami, doradcami, a przede wszystkim tymi, którzy wysłuchają.

Przyszedł tu kiedyś młody chłopak. Chciał wypożyczyć wózek dla mamy, która leżała na onkologii w Warszawie. Spojrzałam w jej dowód. Piękna kobieta. Okazało się, że jesteśmy z tego samego rocznika. Kiedy pomyślałam, jak straszną ma chorobę, uświadomiłam sobie, jak ważne jest, by cieszyć się zdrowiem i życiem. Trzeba doceniać każdy dzień, bo nie wiadomo, co może nas spotkać – opowiada Danuta Olichwirowicz, pracownik Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej.

Z wypożyczalni sprzętu tylko w Białej Podlaskiej w ciągu roku korzysta ponad 300 osób. Często jedna umowa dotyczy więcej niż tylko jednego sprzętu. Czasem jest to nawet 5-6 rzeczy, od których zależy codzienność całej rodziny. Bo czasami życie zależy od rzeczy…

Caritas Polska KRS 0000198645

www.jedenprocent.caritas.pl

Post To już ostatni moment, by przekazać swój 1 % Caritas Polska! pojawił się poraz pierwszy w Caritas Polska.