Jałmużna Wielkopostna

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej i konkretnych ludzi, szczególnie dzieci, na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Jałmużna to także wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw, tak często nie zauważamy.Okres Wielkiego Postu stanowi doskonałą okazję do wyrzeczeń i zmiany własnej postawy. Pomaganie innym wzmacnia nasze poczucie sensu życia, daje radość i satysfakcję, pomaga docenić talenty otrzymane od Boga.Akcja ta polega na składaniu, przez okres Wielkiego Postu, ofiar pieniężnych do specjalnie przygotowanych na ten cel tekturowych skarbonek. Chodzi o rezygnację z konkretnych przyjemności i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób środków na rzecz potrzebujących pomocy.W Środę Popielcową lub w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu skarbonki zostają udostępnione wiernym. Po 40 dniach Wielkiego Postu skarbonki przynoszone są do parafii. W niektórych parafiach finał akcji ma uroczysty charakter. Skarbonki jako dar ołtarza przynosi się na zakończenie Wielkiego Postu lub w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. W akcję mogą włączać się dzieci, dorośli, osoby starsze, a także całe rodziny. Zachęcamy do udziału w tej akcji także wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej zachęca wszystkich do włączenia się w Jałmużnę Wielkopostną poprzez:
– ofiarowanie uwagi i czasu osobom, które żyją tuż obok nas, a pozostają samotne i niezauważane na co dzień – osoby chore, starsze, dziadkowie sąsiedzi. Wielki Post jest czasem budzenia wrażliwości i dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze – czasem
– skarbonkę miłosierdzia, do której przez Wielki Post zbiera się pieniądze, które są konkretnym wyrzeczeniem przyjemności na rzecz drugiego człowieka. Papierowe skarbonki można odebrać w parafialnych
– skarbonkę online, która umożliwia przekazanie jałmużny poprzez szybki przelew internetowy

Jeśli nie uda Ci się dostać papierowej skarbonki, możesz wpłacić jałmużnę przelewem internetowym na konto Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Konto Bankowe: 25 2490 0005 0000 4520 4459 1536
Tytułem: Skarbonka